Ferde és függőleges ablakok: Amit tudni érdemes
A tetőablakokat ferde felületekre szerelik be, ami azt jelenti, hogy a függőleges szerkezetekhez képest magasabb, azaz rosszabb, Uw-értékkel rendelkeznek (a hőveszteség mértékegysége). Ez azért van, mert az üvegek közötti gáz jobban mozog, amikor az ablak megdől, ami növeli a hőveszteséget. A gáz típusa és az üvegek közötti rés vastagsága szintén befolyásolja ezt a mozgást. Általában, ha a rés legfeljebb 10 mm körüli, a dőlés nem sokat számít. Ez a magasabb Uw-érték azt jelenti, hogy több hő tud távozni a tetőablakokon keresztül, ami befolyásolja az épület energiahatékonyságát. A tetőablakok azonban több napfényt és nappali fényt is beengednek, mivel az égbolt felé néznek, ez pedig növelheti mind a napenergia-nyereséget az épületen belül.
Hagyományosan az U-érték az egyetlen paraméter, amelyet az ablakok energiateljesítményének értékelésére használnak. Az építési termékekről szóló európai uniós rendelet (CPR) értelmében a CE-jelöléssel ellátott Uw értéket a tetőablakok esetében 90°-ban kell feltüntetni, azaz ugyanúgy, mint a homlokzati ablakok esetében.
Bár a hőátbocsátási tényező a lejtés növekedésével nő, a passzív napenergia-nyereség méginkább növekszik. Így a függőleges érték pontosabban mutatja a teljesítményt, mint a ferde érték. A VELUX arra törekszik, hogy az ablakok U-értékét az energiamérleg váltsa fel.