Az energetikai teljesítményről: Mi az U-érték, a G-érték és az energiamérleg?


Lyon Egyetem tetejének látképe: Kilátás a lyoni egyetem tetejére
Lyoni Egyetem, Franciaország. A tetőablakokat energiatakarékos VELUX moduláris tetőablakokra cserélték le

Egy épület szén-dioxid-kibocsátását és energiafelhasználását nagymértékben befolyásolja a hőveszteség és a napsugárzás okozta nyereség egyensúlya. Ezért egy épület tervezésekor fontos megérteni a hőátbocsátás, az üvegezés és a különböző hőteljesítményszintek közötti kapcsolatot.

A felülvilágítók energiateljesítményét befolyásoló legfontosabb tényezők

1. Mi a G-érték?

Az épületbe az üvegezésen keresztül bejutó napenergia mérőszáma a teljes napenergia-átbocsátási tényező vagy g-érték. Ez az üvegezésen áteresztett napenergia és a beeső napenergia aránya, 0 és 1 közötti értékkel kifejezve. A kiegészítők, mint például az automatikus vagy felhasználó által vezérelt árnyékolók, az üvegezéssel kombinálva dinamikus g-értéket adhatnak, amely így a belső vagy külső körülmények függvényében változtatható.

G-érték tények:

  • Azt méri, hogy mennyi napenergia jut be a tetőablakon keresztül.
  • 0-tól 1-ig terjedő értékek (magasabb számok = több napenergia).
  • Dinamikusan szabályozható opcionális árnyékolókkal

2. Mi az U-érték?

Egy épületelem U-értéke a meleg oldalról a hideg oldalra átjutó energia mennyiségét fejezi ki. Minél alacsonyabb az U-érték, annál kevesebb energia jut át. Gyakran cél az épületelemek U-értékének csökkentése az épület hőveszteségének és ezáltal fűtési igényének csökkentése érdekében.

Az U-értéket W/m²K-ban fejezik ki. Az üvegszerkezeteknél a hő a szigetelő üvegegységen keresztül belülről sugárzás, konvekció (a meleg levegő felemelkedik, a hideg levegő leesik) és vezetés útján jut a külső térbe.

Mind a g-értékek, mind az U-értékek esetében a teljesítményt az egész üvegezési egységre vagy csak a középső üvegre lehet megadni. Ahogy a nevek is sugallják, az egész egységre vonatkozó értékek az üvegezést és a keretet is figyelembe veszik, míg a középső üvegre vonatkozó értékek csak az üvegre vonatkoznak.

A középső üveg értékei alacsonyabbnak tűnnek, mivel a keret hatását nem veszik figyelembe. Fontos, hogy a különböző termékek között hasonló összehasonlításokat végezzenek - és hogy az egész épületre vonatkozó értékelések során reprezentatív értékeket használjanak. További információ az U-értékről.

U-érték tények:

  • A meleg és hideg területek közötti hőátadást méri
  • Alacsonyabb U-értékek = jobb szigetelés
  • W/m²K-ban mérve
  • A hőátadás a következőkön keresztül történik:
    • Sugárzás
    • Konvekció (légmozgás)
    • Vezetés

Ferde és függőleges ablakok: Amit tudni érdemes

A tetőablakokat ferde felületekre szerelik be, ami azt jelenti, hogy a függőleges szerkezetekhez képest magasabb, azaz rosszabb, Uw-értékkel rendelkeznek (a hőveszteség mértékegysége). Ez azért van, mert az üvegek közötti gáz jobban mozog, amikor az ablak megdől, ami növeli a hőveszteséget. A gáz típusa és az üvegek közötti rés vastagsága szintén befolyásolja ezt a mozgást. Általában, ha a rés legfeljebb 10 mm körüli, a dőlés nem sokat számít. Ez a magasabb Uw-érték azt jelenti, hogy több hő tud távozni a tetőablakokon keresztül, ami befolyásolja az épület energiahatékonyságát. A tetőablakok azonban több napfényt és nappali fényt is beengednek, mivel az égbolt felé néznek, ez pedig növelheti mind a napenergia-nyereséget az épületen belül.

Hagyományosan az U-érték az egyetlen paraméter, amelyet az ablakok energiateljesítményének értékelésére használnak. Az építési termékekről szóló európai uniós rendelet (CPR) értelmében a CE-jelöléssel ellátott Uw értéket a tetőablakok esetében 90°-ban kell feltüntetni, azaz ugyanúgy, mint a homlokzati ablakok esetében.

Bár a hőátbocsátási tényező a lejtés növekedésével nő, a passzív napenergia-nyereség méginkább növekszik. Így a függőleges érték pontosabban mutatja a teljesítményt, mint a ferde érték. A VELUX arra törekszik, hogy az ablakok U-értékét az energiamérleg váltsa fel.

Okos döntések: Az alapvető méréseken túl

Energiaegyensúly: A teljes kép

Az energiamérleg kifejezést az ablak energetikai jellemzőinek leírására használják. A cél a napenergia-nyereség és a hőveszteség közötti egyensúly közlése. Az energiamérleg az ablakon keresztül a fűtési szezonban az ablakon keresztül elérhető napenergia-nyereség és a hőveszteség összegeként kerül kiszámításra. Az energiamérleg pontosabb módja az ablak energetikai jellemzőinek leírására, mint az U-érték önmagában, mivel az energiamérleg az Uw-értéket és a g-értéket is tartalmazza, így teljesebb képet ad.

Mit kell figyelembe venni:

  • Az épület típusa és kialakítása
  • Az ablak tájolása
  • Földrajzi elhelyezkedés
  • A napfény okozta hőnyereség, a természetes fény előnyei és a hőveszteséggel kapcsolatos aggályok közötti egyensúly
A napenergia-nyereséget, hőveszteséget és energiamérleget bemutató grafikonok.

A felülvilágítók teljesítményének fő mutatói

Szakmai betekintés: A tetőablakok optimális használata

Összefoglalva, a tetőablakok és bevilágítók döntő szerepet játszanak az épületek energiadinamikájában, mivel mind a hőveszteséget, mind a napenergia-nyereséget befolyásolják. A g-értékek és az U-értékek közötti kölcsönhatás megértése alapvető fontosságú az energiateljesítmény optimalizálásához. Miközben a tetőablakok a magasabb Uw-értékek miatt növelhetik a hőveszteséget, a napfényt és a napfényt is fokozzák, hozzájárulva az energiahatékonyabb és kényelmesebb beltéri környezet kialakításához. Az energiamérlegre összpontosítva, amely figyelembe veszi a napenergia-nyereséget és a hőveszteséget is, a tervezők megalapozott döntéseket hozhatnak, amelyek maximalizálják a természetes fény előnyeit, miközben minimalizálják az energiafogyasztást. Végső soron a tetőablakok stratégiai használata jelentős javulást eredményezhet az épületek általános energiahatékonyságában és fenntarthatóságában.

Képek egy autószalonról tetőablakok nélkül és tetőablakokkal

A felülvilágító termékek bengedik a napfényt és a természetes levegőt az épületbe

Legjobb gyakorlatok az energiatakarékos tetőablakokhoz

  1.  A tetőablakok kiválasztásakor vegye figyelembe mind az U-értéket, mind a g-értéket
  2. A pontos teljesítménybecsléshez vegye figyelembe a beépítési szöget
  3. Inkább a teljes energiamérleget nézze, mint az egyes mérőszámokat
  4. Vegye figyelembe a sajátos éghajlatot és az épület igényeit

 

Forrás: Nappali fény, energia és beltéri klíma alapkönyv (angol nyelven)

Kapcsolódó cikkek

Az Otto Shuner AG tetőablakai felülnézetből

Az ipari épületek megfelelő természetes megvilágításának kialakítása számos előnnyel jár. A kellő mennyiségű napfény hozzájárul a dolgozók kényelméhez, valamint egészségének és hatékonyságának megőrzéséhez. A megfelelő tervezés abban is segíthet, hogy jobban odafigyeljünk a biztonságra. Lehet raktár, gyár vagy vállalati központ, a VELUX Commercial segítségével mindig a legbiztonságosabb megoldást választhatja.

Három nordhavni terminál, beépített kupolákkal

A bevilágítási megoldások hozzájárulnak, hogy kiváló minőségű, vonzó és kényelmes tereket alakítsunk ki, ahol érdemes időt tölteni. Termékek széles választékát kínáljuk, amelyekkel bármely középületbe több természetes fényt lehet csempészni. A középületek szabadon hozzáférhetőek a nyilvánosság számára, és minden polgár használhatja őket. A városháza épületei és más hasonló terek is középületeknek számítanak.

Jumbo Food Market – Vario Therm felülvilágító

A webáruházakkal versengő fizikai üzleteknek fontos, hogy a lehető legjobb élményt nyújtsák a vásárlóknak. A természetes megvilágítású üzlethelyiségek teljesebb élményt kínálnak a vásárlóknak, és a napfény a dolgozók számára is kellemesebb környezetet teremt. A természetes fény kényelmesebbé varázsolja a tereket, hogy az emberek szívesebben töltsék bennük az idejüket. Az üvegezett tetőmegoldások pedig még költségtakarékosabbak is lehetnek, hiszen csökkentik az energiafelhasználást.