A látogatók szívesebben töltik az idejüket jól megvilágított és szellőztetett sportlétesítményekben. A külvilággal való kapcsolat segít a téli hónapokban is a sportlétesítményekbe csábítani az embereket, amikor mindenki igyekszik a lehető legtöbb időt tölteni napfényben. Ebben a hívogató környezetben az emberek edzés közben kicsit a természetben érezhetik magukat.
Öt népszerű beltéri sportlétesítmény:
- Edzőterem
- Gyógyfürdő és uszoda
- Fedett stadion
- Fedett pályák
- Bowlingpályák
A sportlétesítmények megvilágítási követelményei
A nagyobb terekben, például a sportcsarnokokban kihívást jelenthet, hogy egyenletes megvilágítást alakítsunk ki, különösen, ha lámpákat használunk. Ez még nehezebb feladat, ha a létesítmény több funkciót tölt be, több sportnak is otthont ad. Nem szabad elfelejteni, hogy a fény erősségére vonatkozó követelmények az adott tevékenységtől és a verseny szintjétől függően is változhatnak. A kontaktsportok, például a futball esetében általában erősebb megvilágítás szükséges. Ez akkor is igaz, ha komolyabb versenyekről van szó, legyen szó kezdő vagy haladó szintű eseményekről és bajnokságokról.
A sportegyesületek és a szakmai testületek egyértelmű elvárásokat támasztanak a megvilágítás terén. A tervezés során gyakran a mesterséges és a természetes fényt egyaránt fel kell használnunk. Ahhoz, hogy a látogatók önfeledten élvezhessék a sportolást, egyenletes megvilágításra van szükség. Ez különösen igaz, ha az adott tevékenység során a tárgyak világos és sötét terek között mozognak, ami könnyen sérüléshez vezethet. A függőlámpák emellett elvakíthatják a sportolókat, amikor felnéznek, így akadályozzák a látást. De a függőleges ablakok és a tetőüvegezés kombinálásával egyenletes fényeloszlás érhető el.
Minimális fényerősségi szint a legtöbb sporttevékenységnél:
Maximális fényerősségi szint a legtöbb sportlétesítményben:
Extra kényelem a sportlétesítményekben
Az erős fények elvakíthatják és megzavarhatják a sportolókat, így fontos, hogy elkerüljük őket. A megvilágítási megoldások során félig átlátszó üvegezést vagy rolókat is választhatunk, amelyekkel vakító fényektől és árnyékoktól mentes belső teret alakíthatunk ki. Így ráadásul az épület kevésbé forrósodik fel a melegebb hónapokban. A szellőztetési megoldások szintén segítik a belső hőmérséklet szabályozását. A friss levegő egyben kényelmesebbé teszi a teret, és a teljesítmény fokozásához is hozzájárul.