Fotó: Thekla Ehling
Összegzés
A jóllét és az egészség szolgálatába állított dizájn, amelyhez fentebb oly sok feltételt felsoroltunk, egyben számos lehetőséget is kínál. A stratégia lényege, hogy olyan terveket készítsünk, amelyek megfelelnek a kvantitatív egészségügyi előírásoknak, de egyben kellően rugalmasak, és igazodnak a jóllétet támogató alapelvekhez is. Fennáll a veszélye, hogy ha csak a technikailag „tökéletes” környezet kialakítására törekszünk, nem figyelünk oda kellőképpen azoknak az ingereknek a jelentőségére, amelyek aktívabb, tudatosabb és fókuszáltabb életre ösztönzik az épület használóit.
A dizájnnak pozitív viselkedésre kell ösztönöznie az épülethasználókat, és ennek nem az a módja, hogy túl kényelmessé tesszük számukra a környezetet vagy túlzott kontrollt adunk a kezükbe: ehelyett megfelelő ingereket kell biztosítanunk nekik, amelyek átformálják a viselkedésüket. Ennek egy szélsőséges példája a Bioscleave-ház terve, amelyet Gins és Arakawa dolgozott ki, és bevallott célja, hogy „kihívások elé állítsa és ezzel megerősítse az emberi életet, ösztönözze a testi és szellemei megújulást azzal, hogy tudatosan kényelmetlen lakókörnyezetet teremt”.¹⁰ Ezt például változó belmagasságú helyiségekkel, egyedi színhasználattal, egyenetlen és lejtő padlófelületekkel és kényelmetlen ajtóméretekkel éri el. Ez a szándékosan összezavaró megoldás természetesen extrém megközelítés, de a mérsékelt és pragmatikus módon irányított építészet révén egyértelműen tehetünk az emberi jóllét előmozdításáért.
Az egyik építészeti lehetőség, hogy a forma, a tér és az anyagok gondos megválasztásával interaktív életteret teremtsünk magunknak, és újragondoljuk a kapcsolatunkat egymással és a környezetünkkel. Ez jobb közérzetet biztosíthat, gazdagíthatja, egészségesebbé és élvezetesebbé teheti az életünket. A süllyesztett ablakmélyedésbe besütő napfény például egy pillanatnyi melegséggel és nyugalommal tölti el minket, ahol puha és hangelnyelő ülésanyagon pihenhetünk, és vethetünk egy pillantást a természetbe. A fából készült redőny sima markolatát pedig tapintható élvezetet jelent használni.
A jó közérzet szoros összefüggésben van az ilyen örömteli pillanatokkal. Ilyen ingerek bizonyos szinten folyamatosan érnek minket, gyakran anélkül, hogy felismernénk vagy megterveznénk őket, de ha az egész épületben tudatosan kialakítjuk ezeknek a lehetőségét, akkor jóval nagyobb hatást érhetünk el velük. Egy tanulmányból például kiderül, hogy az iskolák és az irodák tervezése során a holisztikus megközelítés fokozhatja a dolgozók teljesítményét. A kutatás ezenfelül arra is rámutatott, hogy a kórházak holisztikus tervezése hozzájárul a gyógyuláshoz. A rosszul megtervezett épületek kevés ilyen pozitív pillanatot nyújtanak és szegényebbé teszik az életünket. A sikeres tervek ezzel szemben számtalan örömöt nyújtanak, és hozzájárulnak a jó közérzet öt területének támogatásához.
Források
- Foresight. (2008). Mental capital and well-being. London: The Government Office for Science.
- Aked, J., Thompson, S., Marks, N., & Cordon, C. (2008). Five ways to well-being: The evidence. London: New Economics Foundation.
- US DHHS. (2000). Healthy people 2010: Understanding and improving health (2. kiad.). US Department of Health and Human Services. Washington D.C.: US Government Printing Office.
- Baker, N., Rassia, S. és Steemers, K. (2011). Designing for occupant movement in the workplace to improve health. 5th International Symposium on Sustainable Healthy Buildings (25–33. o.). Seoul: Centre for Sustainable Healthy Buildings, Kyung Hee University.
- Lifetime Homes. (2011). Lifetime Homes Design Guide. Watford: BRE Press.
- Mehta, R. és Zhu, R. (2009). Blue or red? Exploring the effect of colour on cognitive task performances. Science, 1226–1229.
- Meyers-Levy, J., & Zhu, R. (2007). The influence of ceiling height: The effect of priming on the type of processing that people use. Journal of Consumer Research, 174–186.
- Vartaniana, O., Navarrete, G., Chatterjee, A., Fich, L., Leder, H., Modrono, C. és mások (2013). Impact of contour on aesthetic judgments and approach-avoidance decisions in architecture. PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences, USA), 10446–10453.
- Unwin, S. (2015). Twenty-five buildings every architect should understand. Abingdon: Routledge.
- King, D., Thompson, P. és Darzi, A. (2014).Enhancing health and well-being though ‘behavioural design’. Journal of the Royal Society of Medicine, 336–337.