Mi az U-érték?


Felülvilágító kupolák a holland Zandaam pályaudvaron
Felülvilágító kupolák a Zandaam pályaudvaron

Az épületek energiahatékonyságának értékelésére különböző műszaki paraméterek állnak rendelkezésre. Az egyik legfontosabb paraméter a hőátbocsátási tényező, az úgynevezett U-érték (korábbi nevén „k-érték”).

Glühbirnen-Symbol

A hőátbocsátási tényező azt mutatja meg, hogy egy épületelemen keresztül mennyi hő távozik egységnyi idő alatt. Olyan felületeken keresztül történő hőleadásról van szó, amelyek a fűtött belső tereket a külső terektől vagy a fűtetlen belső terektől elválasztják. A felülvilágítók és ablakok esetében ez az érték döntő tényező az épületek energiahatékonyságának értékelésében, mivel ezeket az elemeket elsősorban homlokzatra vagy a tetőre szerelik.  

Egy ablak keresztmetszete a hőáramlás irányát jelző nyíllal

Alapvetően minél alacsonyabb az U-érték, annál jobbak az anyag hőszigetelő tulajdonságai. Ez azt jelenti, hogy kevesebb hő távozik, mint magasabb U-értékek esetén.

Ebben a blogbejegyzésben az U-érték definíciójával foglalkozunk, valamint a mérési módszereket, a jogi követelményeket és a különböző fogalmakat járjuk körbe, hogy megkönnyítsük Önnek a megfelelő termék kiválasztását.

Milyen fajta U-értékek vannak?

A felülvilágítók esetében a következő U-értékek játszanak fontos szerepet:

  • Felülvilágító termék U-értéke: Itt gyakran különböző értékeket használnak a termékkategóriától függően. Az Ug vagy Ut érték az áttetsző rész hőátadási együtthatójára utal.
    • Üvegezés (Ug): általában üvegszerkezeteknél használják.
    • Üvegezés (Ut): műanyagból készült üvegezésnél használatos.

  • Keret U-értéke (Uf): kizárólag a keretre vonatkozik. Az olyan anyagok, mint a műanyag vagy a fa, általában jobb értékeket kínálnak, mint az alumínium, különösen, ha nem rendelkeznek hőszigeteléssel.

  • Lábazat U-értéke (Uup): kizárólag a lábazatra vonatkozik, és kupolák vagy lapostető-ablakok ablakok esetében használatos. Az érték itt nagymértékben függ a felhasznált anyagtól, de a szegély magasságától is.

  • ψ-értékek: A pszi-érték az üvegtáblák közötti vagy az ablakkeret és a falazat közötti hőhidakat jelöli.

  • A teljes felülvilágító U-értéke:
    A rögzítés, a keret, illetve a lábazat egyedi U-értékeiből és a ψ-értékéből tevődik össze. 
    • Uw: Az EN 14351-1 szabvány szerinti ablak teljes hőátbocsátási együtthatója, beleértve az üvegtáblát és a keretet is.
    • Urc: műanyag felülvilágító kupola teljes hőátadási együtthatója az EN 1873 szabvány szerint, beleértve a keretet és a lábazatot is. 
    • Urc,ref300: A „ref300” utótag a 120 x 120 cm méretű referenciatermékhez tartozó 300 mm magas szegélyre utal (tetőnyílás). 
Glühbirnen-Symbol

Az épületelemek helyes értékeléséhez biztosítani kell, hogy azonos U-értékek kerüljenek összehasonlításra egymással. Moduláris üvegrendszerünk, a VELUX Modular Skylights üvegezésének U-értéke (Ug) például 0,5 W/ m²K, míg a teljes felülvilágító U-értéke (Uw) 0,86 W/ m²K.  

Hogyan számítjuk ki az U-értéket?

Az U-értéket négyzetméterenként wattban és kelvin fokban (W/m²K) adják meg. Az U-érték azt a hőáramlást mutatja, amely egy (1 m² felületű) épületelem rétegein keresztül áramlik 1 K hőmérsékletkülönbség esetén a külső és a belső tér között.  Az U-érték figyelembe veszi a szerkezet mindkét oldalán lévő hőátadási ellenállásokat is, amelyek megfelelnek a DIN EN ISO 6946 szabvány előírásainak.

Az U-érték a felhasznált anyagoktól és az épületelem szerkezetétől függ. A termékek U-értékét általában a gyártó adja meg. Különbséget kell tenni az egyes alkatrészekre vonatkozó U-értékek és a teljes rendszerre vonatkozó értékek között.

Az U-érték meghatározható próbapadon végzett méréssel vagy számítógépes szimulációval.

Miért fontos az U-érték az ablakok és felülvilágítók esetében?

Az alacsony U-érték számos előnnyel jár:

  • Kisebb hőveszteség télen, ami alacsonyabb fűtési igényt, azaz alacsonyabb energiaköltségeket eredményez.
  • Kevesebb páralecsapódás, ezáltal kisebb a penészesedési kockázat.

A VELUX Commercialnél nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy optimális energiahatékonyságú rendszereket kínáljunk Önnek. Az ideális megoldáshoz a műszaki paraméterek mellett figyelembe kell venni a természetes fényigényt és a szoláris hőnyereséget is.

Az U-értékre vonatkozó követelmények Magyarországon

Magyarországon a 9/2023. (V. 25.) ÉKM épületenergetikai rendelet határozza meg az épületelemek előírt U-értékeit. A rendelet hatálya mind lakóépületekre, mind ipari, kereskedelmi és középületekre kiterjed, nem vonatkozik viszont a műemlék épületekre és a helyi védelem alatt álló épületre és azok épületelemeire.

A rendelet kimondja, hogy mind új építésű épületeknél, mind felújításoknál, a 0,5 m²-nél nagyobb felülvilágítók és füstelvezető kupolák követelményértéke 1,7 W/m²K, az ugyanilyen méretű lakossági tetőablakoké 1,3 W/m²K. A rendelet kitér ezen kívül a nyári hővédelmi követelmények kérdésére is.

2024-től ezen kívül már csak az úgynevezett közel nulla energiaigényű épületek kaphatnak használatba vételi engedélyt új épületként. Ez azt jelenti, hogy az épületre fordított költség az épület élettartama alatt meg kell, hogy térüljön, illetve hogy az épület energiaigényét legalább 25%-ban megújuló energiaforrásból kell biztosítani. Ezeknek az épületeknek BB, vagy annál jobb energetikai besorolást kell elérniük.

Tippek az alacsony U-értékű felülvilágítók kiválasztásához

  1. Az üvegezés és a felső egység kiválasztása
    • Az üvegből készült felső részek gyakran alacsonyabb U-értékeket kínálnak, mint a műanyag megoldások (például polikarbonát vagy akril).
    • Ügyeljen az optimális üvegezési és rögzítési változat kiválasztására.
    • Az alacsony emissziós képességű bevonatok (LowE), a vastagabb biztonsági üveg és az inert gáz-töltetek javíthatják az üveg értékeit.
    • A műanyag megoldások előnye az anyagválasztás, a héjak száma vagy a kiegészítő hídlemezek és üvegek száma.
  2. A keret kiválasztása: A jól szigetelt keret befolyásolja a termék általános teljesítményét. Az üvegszálból készült kompozit anyagok általában alacsonyabb értékeket kínálnak, mint az alumínium rendszerek.
  3. Szakszerű beépítés: A nem megfelelő beépítés hőhidakat okozhat és csökkentheti az általános teljesítményt. A szakszerű beépítés ezért kulcsfontosságú.
  4. Legyen óvatos a termékek összehasonlításakor: Ügyeljen arra, hogy pontosan ugyanazokat az U-értékeket hasonlítsa össze, pl. az Uw-értékeket. Az eltérő U-értékek nem hasonlíthatók össze egymással.

Kapcsolódó cikkek

Lyon Egyetem tetejének látképe: Kilátás a lyoni egyetem tetejére

Egy épület szén-dioxid-kibocsátását és energiafelhasználását nagymértékben befolyásolja a hőveszteség és a napsugárzás okozta nyereség egyensúlya. Ezért egy épület tervezésekor fontos megérteni a hőátbocsátás, az üvegezés és a különböző hőteljesítményszintek közötti kapcsolatot.

Három nordhavni terminál, beépített kupolákkal

A bevilágítási megoldások hozzájárulnak, hogy kiváló minőségű, vonzó és kényelmes tereket alakítsunk ki, ahol érdemes időt tölteni. Termékek széles választékát kínáljuk, amelyekkel bármely középületbe több természetes fényt lehet csempészni. A középületek szabadon hozzáférhetőek a nyilvánosság számára, és minden polgár használhatja őket. A városháza épületei és más hasonló terek is középületeknek számítanak.

Az Otto Shuner AG tetőablakai felülnézetből

Az ipari épületek megfelelő természetes megvilágításának kialakítása számos előnnyel jár. A kellő mennyiségű napfény hozzájárul a dolgozók kényelméhez, valamint egészségének és hatékonyságának megőrzéséhez. A megfelelő tervezés abban is segíthet, hogy jobban odafigyeljünk a biztonságra. Lehet raktár, gyár vagy vállalati központ, a VELUX Commercial segítségével mindig a legbiztonságosabb megoldást választhatja.