Fotó: Gerry Johansson
Az Egyesült Államok első LEED Platinum épületének, a Philip Merrill Environmental Centernek a használatba vételt követő értékeléséből kiderül, hogy az itt dolgozók rendkívül elégedettek a természetes fénnyel, annak ellenére, hogy egyesek aggályokat fogalmaztak meg a látási viszonyokkal kapcsolatban (Heerwagen és Zagreus, 2005). Ez arra utal, hogy az emberek valószínűleg még akkor is értékelik a napfény pszichológiai előnyeit, ha a tükröződő felületek és az egyenetlen fényeloszlás miatt valójában megnehezíti a munkájukat.
Természetesen a mai munkakörnyezetben végzett vizuális feladatok nagyban különböznek azoktól, amelyekkel őseink szembesültek. A főzés, a szerszámkészítés, a beszélgetés, a gyűjtögetés és a vadászat számtalan különböző erősségű fényben hatékonyan végezhető. Ezzel szemben az olvasás és a számítógépen végzett munka jóval élesebb látást igényel, így bizonyos természetes fényviszonyok között nehezebb lehet. De ha pusztán az egyenletes megvilágításra és az irodai feladatokhoz megfelelő környezetre fókuszálunk, akkor elszalaszthatjuk a napfény pszichológiai és talán biológiai előnyeit.
A napfénnyel és az elektromos fénnyel kapcsolatos hozzáállás
Egy seattle-i irodai dolgozók körében végzett kutatás azt vizsgálta, hogy milyen előnyöket kínál egymáshoz viszonyítva a napfény és az elektromos fény a pszichológiai komfort, az általános egészség, a látási egészség, a munkahelyi teljesítmény, az alapos odafigyelést igénylő feladatok és az irodai esztétika terén ((Heerwagen és Heerwagen, 1986). Az eredmény: a válaszadók minden téren jobban értékelték a napfényt az elektromos fénynél, de különösen a pszichológiai komfort, az egészség és az esztétika kapcsán. A vizuális feladatoknál azonos értékelést adtak a napfénynek és az elektromos fénynek.
Egy másik, kórházi körülmények között végzett kutatás azt vizsgálta, hogy milyen összefüggés van a kórtermekbe jutó napfény szintje és a betegségek kimenetele között, és arra jutott, hogy a fényben úszó, keleti fekvésű szobákban lábadozó bipoláris betegek átlagosan 3,7 nappal rövidebb időt töltöttek a kórházban, mint azok, akik nyugati fekvésű szobát kaptak (Benedetti és mások, 2001). Hasonló eredményre jutott Beauchamin és Hays (1996) is pszichiátriai fekvőbetegek körében, ahol a kórház legnapfényesebb szobáiban elhelyezett betegeket átlagosan 2,6 nappal korábban ki tudták engedni. Azonban egyik tanulmány sem biztosít adatokat a betegszobák tényleges fényszintjéről, sem arról, hogy mennyi fény jutott be a betegek retinájába, így az expozíciós szintekkel kapcsolatban nehéz megállapításokat tennünk.
Egy pittsburghi kórházban a közelmúltban végzett kutatás a szobák fényerőszintjét is megmérte. Walch és mások (2005) 89 beteget vizsgáltak, akik elektív nyakcsigolya- és gerincműtéteken estek át. A betegek felét a kórház napfényesebb részén helyezték el, a másik felét pedig a kórház egyik olyan szárnyában, ahol egy szomszédos épület eltakarta a napot. A kutatócsoport megmérte, hogy a betegek milyen típusú és költségű gyógyszereket kaptak a műtétet követő napon és az elbocsátáskor, valamint a pszichológiai működésüket is vizsgálta.
A kutatók emellett kiterjedt fotometriai méréseket is végeztek az egyes kórtermekben, megmérték például a fényszintet az ablaknál, a betegek ágyával szembeni falon és az ágy fejénél (azaz vélhetően a beteg szemmagasságában vagy annak közelében). Arra az eredményre jutottak, hogy a fényesebb szobákban tartózkodók 46%-kal nagyobb intenzitással részesültek a napfényből. Emellett a legvilágosabb szobákban fekvő betegeknek óránként 22%-kal kevesebb fájdalomcsillapítóra volt szükségük, és kevesebb stresszt, valamint valamivel kevesebb fájdalmat tapasztaltak. Ez azt eredményezte, hogy a legvilágosabb szobákban elhelyezett betegek gyógyszerköltségei 21%-kal alacsonyabbak voltak. Ma azonban még nem tudjuk, hogy milyen mechanizmus kapcsolja össze az erős fényt és a fájdalmat.
A beltéri napfény további potenciális előnyöket is kínál, például javíthatja a vitalitásunkat, valamint segíthet leküzdeni a nappali álmosságot és a szorongást. Például egy nagyszabású svédországi felmérés azt vizsgálta, hogyan hat az irodai dolgozókra, ha télen fénynek teszik ki őket: kiderült, hogy az egészséges emberek hangulata és vitalitása is javult, ha többet tartózkodtak erős napfényben (Partonen és Lönngvist, 2000). Egy másik tanulmány pedig megállapította, hogy a felnőtt alanyoknál már az is csökkentette a délutáni álmosságot, ha fél órát ültek egy erősen napfényes ablakban (Kaida és társai, 2006). Ebben a kutatásban a természetes fény erőssége az ég tisztaságától függően 1000 és 4000 lux között mozgott. Kaida és társai arra jutottak, hogy a napfény majdnem olyan hatékonyan csökkenti az ebéd utáni bódultságot és fokozza az éberséget, mint egy rövid szundi.