Fotó: Daniel Blaufuks
Éjszakai ökoszisztémák
A fényszennyezés a környezetre is káros. A gerinces fajok mintegy 30%-a és a gerinctelenek több mint 60%-a éjszakai életmódot folytat, még több pedig szürkületkor és hajnalban aktív. Az egyre erősebb mesterséges éjszakai fény mindannyiukat veszélyezteti. „A természetesnél több százszor magasabb az éjszakai fény erőssége. Csak képzeljük el, hogy mi történne, ha lecsavarnánk a Napot úgy, hogy százszor gyengébb legyen a fénye!” – magyarázta nekem egy olasz tudós. A lényeg: ha az idő felében megváltoztatjuk a fény mennyiségét, annak következményei lesznek.
Vegyük például a madarak, a tengeri teknősök és a rovarok esetét. A legtöbb madár éjszaka vándorol, és a fényszennyezés megzavarja és veszélybe sodorja őket. Nekirepülnek a lámpáknak, addig köröznek körülöttük, amíg elpusztulnak a kimerültségtől, és vonzzák őket a városok, ahol aztán épületeknek ütköznek. A tengeri teknősök pedig több százmillió év fejlődése után ma is éjszaka kelnek ki a tojásból a tengerparton, és a horizonton legfényesebben világító fény felé indulnak el.
Több százmillió éven át ez a Hold és a csillagok természetes fénye volt az óceán fölött, ma azonban gyakran szállodák és utcai lámpák bocsátják ki a legerősebb fényt, így a teknősbébik az óceán helyett a halál felé veszik az irányt. A lámpák ráadásul számolatlanul pusztítják a rovarokat. Ha egy korábban sötét területre új lámpát helyeznek ki, a rovarok odagyűlnek, és ezzel kilépnek az ökoszisztémából. Mivel azonban számtalan más fajnak szolgálnak a táplálékául, a rovarok pusztulásával az egész tápláléklánc veszélybe kerül. A fényszennyezés káros környezeti hatásait még csak most kezdjük igazán megérteni, de egy dolog biztos: a földi élet evolúciója világos nappalok és sötét éjszakák mentén zajlott, és minden élőlénynek szüksége van a sötétségre az egészséges élethez.
A világosabb nem mindig jobb
De a sok lámpának köszönhetően legalább nagyobb biztonságban vagyunk, nem igaz? Nos, igaz, hogy a fény bizonyos mértékben biztonságosabbá teheti a környezetünket, de a több fény nem jelent automatikusan nagyobb biztonságot. Sajnos ez a tévképzet igen mélyen gyökerezik, ezért feleslegesen sok fényt használunk éjszaka, olyan módon, ami valójában már csökkenti a biztonságunkat.
Fontos, hogy megértsük: nem a fénnyel van a baj, hanem azzal, ahogyan használjuk. Gondoljuk például arra, hogy a vakító fény hatására sokszor rosszabbul látunk a sötétben. Ez megtörténhet velünk például vezetés közben, és ilyenkor nagyobb a veszélye, hogy balesetet szenvedünk. Az erős fény ráadásul árnyékot vet, ahol a bűnözők elrejtőzhetnek − ők látják, hogy közeledünk feléjük az utcán, de mi nem tudjuk felfedezni őket az árnyékban. Az erős fény sokszor a biztonság illúzióját kelti bennünk, azt hisszük, hogy biztonságban vagyunk, holott valójában talán mégsem.
Nem állítjuk, hogy nincs szükség mesterséges fényre éjszaka. De a fény túlhasználata felelőtlenség és pazarlás. Átgondolt és intelligens világításra van szükségünk, amely segít látni a sötétben – de nem szabad ész nélkül mindent fényárba borítanunk.